Budżet obywatelski – co trzeba wiedzieć?

Budżet miasta dotychczas zarządzany był zawsze przez polityków, którzy samodzielnie podejmowali decyzje na co wydawać pieniądze. Powstał jednak budżet obywatelski, projekt wprowadzany w niektórych polskich miastach i wsiach. Pozwala on obywatelom podejmować decyzje o wydawaniu pieniędzy z budżetu bez konsultowania tego z władzą. http://budzet-obywatelski.pl/jakie-korzysci-niesie-ze-soba-wprowadzenie-budzetu-obywatelskiego/?

Idea budżetu obywatelskiego

Wydaje się, że budżet obywatelski jest ideą, która już dawno powinna wejść w życie we wszystkich polskich miastach. Podstawą demokracji jest bowiem realna możliwość zmiany otoczenia przez obywateli. Top mieszkańcy powinni decydować na co wydawane są ich pieniądze znajdujące się w budżecie.

Korzyści z budżetu obywatelskiego

Niewątpliwie, przed wprowadzeniem projektu w życie warto zastanowić się, jakie korzyści niesie wprowadzenie budżetu obywatelskiego i dla kogo? Niewątpliwie, najbardziej korzystają na tym sami mieszkańcy, którzy często są przez władzę zaniedbani. Zdarza się, że w niektórych częściach gminy brakuje chodników, ulice są dziurawe, a placów zabaw nie ma w ogóle. Często latami mieszkańcy domagają się inwestycji w tego rodzaju infrastrukturę, jednak stale otrzymują odmowy. Budżet obywatelski pozwala im samodzielnie decydować o inwestycjach, bez konieczności proszenia o pieniądze.

Budżet obywatelski to krok w kierunku oddania władzy w ręce obywateli. Wydaje się, że jest projekt, który w najbliższych latach będzie stale zyskiwał na popularności. W miastach, w których został wprowadzony okazywał się bowiem zwykle wielkim sukcesem.

Dodaj komentarz