Masz biuro? Dowiedz się czemu ścianki akustyczne to dobry pomysł

Hałas jest to czynnik, który jest przeważnie bagatelizowany. Czynnik, który wbrew pozorom może być groźny dla zdrowia. Badania ludzi, którzy byli wystawieni na długofalowe działanie hałasu to potwierdzają. Jak na ironię w Polsce kilka lat temu, zwiększono normy hałasu. Oprócz hałasu ulicznego, w miejscach naszej pracy (nie ważne czy są to biura czy inne) istnieje wiele czynników, które hałas generują. Hałas w miejscu pracy oprócz złego wpływu na nasze zdrowie, powoduje również, że jesteśmy mniej wydajni oraz bardziej zestresowani. Jak zapobiec hałasowi?

Zwiększenie normy hałasu – poważne konsekwencje złej decyzji?

Zwiększenie normy hałasu zostało podjęte, jakby na przekór wszystkim najnowszym badaniom z tego zakresu. Miało to bardziej poważne skutki, niż można by było początkowo sądzić. Wiele inwestycji budowlanych związanych z budową ekranów dźwiękochłonnych zostało zatrzymanych. Spowodowało to, że ludzie którzy walczyli z hałasem w swoich domach stracili najlepszą okazję na zwycięstwo. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że zanim ktoś pójdzie po rozum do głowy i przepisy zmieni znów na lepsze, może minąć wiele czasu. Mieszkania prywatne to nie jedyne miejsce gdzie hałas może dawać się we znaki. W podobnej sytuacji są również miejsca naszej pracy.

Jak walczyć z hałasem w pracy?

Hałas w pracy wytwarzają dźwięki z różnych źródeł, możemy je podzielić na dwie główne kategorie:

– hałas zewnętrzny: w pomieszczeniu odbierany jest głównie jako miks rożnych dźwięków, dobiega głównie z kierunku wspomnianej wcześniej hałaśliwej ulicy,
– hałas generowany wewnątrz: na hałas ten może składać się kilka dużych źródeł lub kilkadziesiąt i kilkaset mniejszych. Źródła te osobno są niegroźne, ale w większej ilości potrafią naprawdę dać się we znaki. Zaliczyć możemy do nich:

– rozmowy ludzkie (np. w biurach call center, są odpowiedzialne za 90% hałasu);
– dzwoniące telefony;
– źle wytłumiona podłoga podczas chodzenia;
– trzaskające drzwi;
– pracujące urządzenia klimatyzacyjne;
– urządzenia biurowe;

Źródeł hałasu jest więcej, ale te wymienione powyżej są najczęstszymi przyczynami. Paradoks jest taki, że w miejscach gdzie hałas występuje najczęściej (czyli w przemyśle) można z nim skuteczniej walczyć. Robotnicy mogą nosić ze sobą sprzęt ochrony indywidualnej, taki jak ochronniki słuchu. Ciężko jednak sobie wyobrazić aby w biurze nosić ochronniki słuchu. W biurach zdecydowanie lepiej radzą sobie metody, które mają za zadanie wytłumienie hałasu na większym obszarze. W tym mogą zdecydowanie pomóc ścianki akustyczne.

Co to są ścianki akustyczne?

Ścianki akustyczne jest to jeden z rodzajów przegród akustycznych. Są one wykorzystywane do wytwarzania cienia akustycznego. Cień akustyczny jest to zjawisko wytłumiania fal akustycznych, na skutek zablokowania swobodnego się ich rozchodzenia. Ekrany akustyczne są szeroko stosowane na przykład wzdłuż gęsto zatłoczonych ulic. Odpowiednikiem ekranu akustycznego w biurze, może być właśnie ścianka akustyczna. Ścianki akustyczne mają również określoną skuteczność. Zdecydowanie lepiej wytłumiają one dźwięki o wysokiej częstotliwości, niż te o niskiej częstotliwości.

Zanim zainstalujemy ścianki akustyczne musimy dokonać odpowiednich pomiarów. Szczególne znaczenie ma to kiedy chcemy za ich pomocą wygłuszyć pomieszczenia typu open space. Nie w każdym punkcie takiego pomieszczenia poziom hałasu jest taki sam. Jednym z rozwiązań szerzej stosowanych jest budowanie ze ścianek akustycznych przesuwnych ścian, które możemy w razie potrzeby rozsuwać i zsuwać. Z jednej strony daje nam to efekt wygłuszenia hałasu, ale z drugiej strony możemy w razie potrzeby pewną część biura wydzielić (możemy zamienić ją np. w salkę konferencyjną).

Innym tematem związanym ze ściankami akustycznymi jest ich estetyka. Obecnie w tym temacie mamy bardzo wiele do wyboru. W ofercie firm mamy miedzy innymi ścianki różniące się nie tylko wzornictwem i kolorystyką. Przede wszystkim mamy do wyboru ścianki, które różnią się materiałem wykonania. Materiał oprócz aspektów wizualnych, ma również bardzo duży wpływ na efekt wytłumienia, ale w tej materii należy zasięgnąć opinii specjalisty.