Każda przestrzeń o natężonym ruchu to miejsce, w którym przemieszczanie się powinno być jak najłatwiejsze. Strategicznymi punktami są oczywiście przejścia między pomieszczeniami, gdzie lubi kumulować się zawsze największy tłok. Także zresztą w domach coraz częściej przedkłada się komfort i prostotę form nad tradycyjne, nie zawsze praktyczne rozwiązania. Na szczęście, przyjazne dla zabieganych użytkowników drzwi wahadłowe to już norma, a ich szklana wersja świetnie komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami.
Dlaczego warto postawić na drzwi wahadłowe szklane – http://esglas.pl/szklane-drzwi-wahadlowe/? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tekście, więc zachęcamy do czytania.
Drzwi wahadłowe – czyli jakie?
Tym, co odróżnia drzwi wahadłowe szklane od np. drzwi przystawnych, jest ich kąt otwierania, który wynosi 180 stopni.
W praktyce oznacza to, że:
- drzwi otwierają się w obie strony – zarówno do środka jak i do zewnątrz;
- nie posiadają tradycyjnej klamki, dzięki czemu przejście nie wymaga od przechodnia wolnych rąk;
- mają zazwyczaj wbudowany ryglowany zamek przy podłodze, który w razie potrzeby pozwala unieruchomić skrzydło.
To bardzo praktyczne rozwiązanie zwłaszcza przy przenoszeniu rzeczy lub nawet transportowaniu osób, np. w szpitalu. Przejście na drugą stronę nie wymaga bowiem odstawienia bagażu, ponieważ drzwi zawsze można łatwo otworzyć, po prostu popychając je do przodu. Skrzydło wraca na miejsce w sposób samoczynny, dlatego nie trzeba przejmować się ich ponownym zamykaniem.
Zastosowanie drzwi wahadłowych szklanych
Ze względu na swoją funkcjonalność, na drzwi wahadłowe szklane można natknąć się przede wszystkim tam, gdzie liczy się przepustowość i płynność ruchu. Dlatego też są niezwykle popularne w innowacyjnych przestrzeniach biurowych, centrach handlowych, hotelach, restauracjach czy szpitalach. Łatwo skojarzyć je także z wiatrołapami, czyli przedsionkami mającymi za zadanie zabezpieczyć wnętrze przed bezpośrednim dostępem zimnego powietrza, co pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zamiast oddzielnych, odseparowanych gabinetów – szklane boksy, przez które pracownicy biurowi mogą siebie nawzajem widzieć.
Nie dziwi już zastosowanie tego rozwiązania także w domach prywatnych, których właściciele cenią sobie komfort oraz minimalistyczny, maksymalnie funkcjonalny design. To właśnie minimalizm nadaje szklanym drzwiom tak prestiżowego charakteru. Architekci i projektanci wnętrz nie bez powodu tak bardzo polubili szkło. Zamiłowanie do tego materiału widać w niemal każdym nowoczesnym katalogu.
Drzwi wahadłowe szklane w małych i dużych przestrzeniach
Nieinwazyjny charakter szklanych przejść sprawdza się niemal wszędzie. To rozwiązanie niezwykle estetyczne i eleganckie. Przejrzystość materiału optycznie powiększa nawet najmniejsze pomieszczenia oraz wpuszcza do nich duże dawki światła dziennego. To dobry sposób na nadanie lekkości i przestronności ciasnym, klaustrofobicznym przestrzeniom. W niektórych przypadkach pozwoli uniknąć całodziennego przebywania w sztucznym świetle, które jest niezdrowe i męczące dla oczu. Małe gabineciki staną się natychmiast jaśniejsze i przyjaźniejsze procesom kreatywnym pracowników. W przypadku, gdy ważna jest prywatność, nie trzeba rezygnować ze wspomnianych efektów. Jako alternatywę można zastosować szkło matowe, które mimo właściwości kryjących, także cieszy oko swoją subtelnością oraz pozwala rozjaśnić zbyt ciemny, ponury pokój.
Dowolność formy
Wbrew pozorom tego typu rozwiązanie bardzo łatwo zamontować w niemal każdej przestrzeni, bez względu na jej rozmiary. Projektowanie drzwi wahadłowych szklanych często odbywa się bowiem od podstaw, na wymiar, pod konkretne potrzeby zleceniodawcy. Trzeba pamiętać jedynie, że ze względu na specyfikę drzwi wahadłowych, po obu stronach musi być wystarczająco dużo miejsca na to, aby można było je otwierać na oścież. Warto dodać, że specjalistyczne urządzenia pomiarowe pozwalają na dokładne wmontowanie drzwi do każdych kształtów krawędzi. Nie trzeba przy tym przejmować się pozorną kruchością materiału – nowoczesne szkło budowlane jest bardzo wytrzymałe oraz bezpieczne w użytkowaniu.
Designerskie wariacje
Może wydawać się, że szklana ściana to nuda i nie pozostawia żadnego pola do indywidualności. Nic bardziej mylnego! Szyba to powierzchnia jak każda inna, którą można ozdobić wedle uznania. Umieszczenie na niej logo swojej firmy czy interesującej grafiki to żaden problem, a z pewnością pozwoli nadać pomieszczeniu unikalnego charakteru. Można tego dokonać poprzez nałożenie na szkło specjalistycznej folii z zaprojektowanym wzorem. Do wyboru klienta należy także stopień przejrzystości szklanej powierzchni.
Małe okna, masywne drzwi i toporność należą już zdecydowanie do przeszłości. Otwarta przestrzeń, prosta elegancja i dużo naturalnego światła to cechy charakterystyczne czasów współczesnych i nie ma powodów, aby to obecnie zmieniać. Nie da się zaprzeczyć, że odkąd w budownictwie zaczęło rządzić szkło, wnętrza przeszły pozytywną przemianę, sprzyjającą ich użytkownikom. Przebywanie cały dzień w pracy przestało być tak przytłaczające i depresyjne jak niegdyś. Bo najpiękniejsza jest swoboda i użyteczność. Zobacz także, czy przesuwne drzwi szklane są dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.
Polecam każdemu, kto chce zrozumieć świat głębiej i szerzej.
Zachęcam do zanurzenia się w ten tekst – to prawdziwa intelektualna uczta.