Jak się okazuje, to właśnie zaćma należy do takich chorób oczu, które są najczęściej spotykane. Choroba ta polega na tym, że w naturalnej soczewce oka zaczynają wytwarzać się zmiany, które w efekcie nie podjęcia odpowiedniego leczenia mogą prowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Wobec tego choroba ta wymaga leczenia oraz tego, aby chory oddał się pod opiekę specjalistów, takich jak lekarzy z Centrum Lekarskiego Alfa w Skoczowie – http://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/operacja-zacmy/.
Leczenie oraz decyzję o operacji powinien podjąć lekarz specjalista
Pierwszym i podstawowym etapem leczenia jest, oczywiście, wykonanie podstawowych, niezbędnych badań, które pomogą zdiagnozować jak dalece posunięta jest choroba w danym przypadku. Wizyta kwalifikująca do zabiegu polega na szczegółowym badaniu okulistycznym, gdzie określa się między innymi ostrość widzenia, a także sprawdza się ciśnienie wewnątrzgałkowe, przeprowadza się badanie dna oka, a także badanie przedniego oraz tylnego odcinka gałki ocznej. W przypadku, kiedy choroba jest już bardzo mocno zaawansowana, niejednokrotnie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt wysokiej jakości do tego, aby wykonywane badania mogły dać rzetelny wgląd w faktyczną sytuację chorego i pomogły ocenić poziom zaawansowania choroby. W sytuacji, kiedy lekarz – bazując na wykonanej diagnostyce choroby – stwierdzi, że konieczny jest zabieg, operacja zaćmy może zostać przeprowadzona metodą fakoemulsyfikacji.
Jak wygląda operacja zaćmy?
Sama nazwa tej metody może nie mówić nam zbyt wiele, polega ona jednak na wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej poprzez wykorzystanie ultradźwięków. Może to być soczewka wieloogniskowa lub toryczna, która ma za zadanie skorygować wadę wzroku, jaka wystąpiła na skutek choroby. Do takiego zabiegu wykorzystywany jest wysokiej jakości sprzęt medyczny w postaci mikroskopu operacyjnego. Aby możliwe było wszczepienie soczewki, konieczne jest wykonanie niewielkiego nacięcia. Pacjent nie musi się jednak obawiać związanego z tym bólu – zabieg jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym.
Operacja zaćmy jest kwalifikowana jako zabieg jednego dnia. Oznacza to, że pobyt chorego w szpitalu nie powinien być zbyt długi. Określa się, że zabieg operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji trwa około 20 minut, a czas dochodzenia do siebie już po jego wykonaniu – około 6 godzin. Już po samym zabiegu pacjent jest w pełni sprawny, a poprawa widzenia może nastąpić w krótkim czasie po usunięciu zaćmy.
Jakie są czynniki ryzyka związane z występowanie zaćmy?
Bardzo często możemy zastanawiać się, co sprawia, że właśnie taka choroba dotyka daną osobę. Okazuje się, że można wyróżnić co najmniej kilka czynników ryzyka, które mogą wpłynąć na pojawienie się katarakty. Jednym z nich jest na przykład wiek, gdyż prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wzrasta wraz z ilością lat. Do czynników ryzyka należą też rozmaite choroby takie jak cukrzyca lub też niedoczynność przytarczyc. Do pojawienia się jaskry mogą się też przyczynić różnego rodzaju urazy oka, a także choroby bezpośrednio związane z okiem takie jak zapalenie rogówki, naczyniówki czy też twardówki, a także jaskra dokonana. Chorobie sprzyja też stosowanie leków sterydowych przez wiele lat, a także może mieć ona swoje podłoże genetyczne.
Na szczęście, dzięki zastosowaniu innowacyjnego sprzętu medycznego oraz wiedzy i doświadczeniu wykwalifikowanych lekarzy, można pozbyć się zaćmy i odzyskać pełną sprawność widzenia w oku. Najważniejsze to aby nie lekceważyć pojawiających się problemów z widzeniem, gdyż zaniechanie jakichkolwiek działań może nas pozbawić wzroku. Najlepiej od razu udać się na konsultację do lekarza okulisty, bo jak będzie za późno może się skończyć leczeniem zaćmy za granicą.
Ta lektura to prawdziwe okno na świat i różne spojrzenia na znane kwestie.
To jedna z tych lektur, które zmuszają do głębszego myślenia.