Wózki widłowe to maszyny obecne nie tylko w mniejszych i większych zakładach produkcyjnych, ale również w centrach logistycznych oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba przeładunków przede wszystkim towarów na paletach. Aby je obsługiwać, niezbędne jest posiadanie specjalnych uprawnień. W jaki sposób można je zdobyć?
UDT wózki widłowe – kurs w Gliwicach
Najprostszą drogą do uzyskania uprawnień do obsługi wózków widłowych jest odbycie szkolenia, które zakończone jest egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu, jest równoznaczne z otrzymaniem dokumentu potwierdzającego nabyte umiejętności. Każde szkolenie przygotowuje do tego państwowego egzaminu w trzech zakresach:
- wózków jezdniowych podnośnikowych bez wysięgnika oraz wózków z osobą, która jest podnoszona wraz z ładunkiem,
- wózków jezdniowych podnośnikowych z wysięgnikiem i osobą podnoszoną wraz z ładunkiem,
- dla podestów ruchomych przejezdnych.
Aby zapisać się na kurs na wózki widłowe, wystarczy posiadać ukończone 18 lat, a także co najmniej podstawowe wykształcenie. Dodatkowym wymogiem jest dobry stan zdrowia oraz sprawność psychoruchowa.
Szkolenie wózki widłowe – jak przebiega?
Każde szkolenie na wózki widłowe, które przygotowuje do egzaminu przed komisją UDT, składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna obejmuje przede wszystkim wiadomości z zakresu budowy wózków widłowych, ich użytkowania, ewentualnych awarii, a także podstaw BHP, które musi znać każdy obsługujący tego rodzaju urządzenia.
Część praktyczna przebiega pod okiem instruktora i jej celem jest nauczenie kursanta sprawnej obsługi wózków widłowych. W zakres praktycznych umiejętności, które każdy kursant na szkoleniu musi nabyć, jest między innymi bezkolizyjne manewrowanie, podnoszenie, opuszczanie i przemieszczanie ładunków.
Egzamin wózki widłowe – jak wygląda?
Egzamin na wózki widłowe składa się również z dwóch części, czyli praktycznej i teoretycznej. Trzeba udzielić przed komisją odpowiedzi na pięć pytań (w tym przynajmniej 3 poprawne), które dotyczą wiadomości nabytych podczas części teoretycznej oraz wykazać się praktycznymi umiejętnościami w sprawnym i bezpiecznym posługiwaniu się wózkiem widłowym.
Uprawnienia wydawane są na czas określony i w zależności od urządzenia może to być 5 lub 10 lat. Zdobyte uprawnienia ważne są na terenie całego kraju, ale istnieje również możliwość otrzymania zaświadczenia w języku niemieckim lub angielskim. To nie tylko możliwość podniesienia swoich kwalifikacji, ale również szansa na lepszą pracę. Uprawnienia UDT na wózki widłowe można zdobyć w Gliwicach podczas specjalnego kursu, organizowanego m.in. przez firmę eMKa szkolenia.
Dowiedz się więcej, ile trwa kurs na wózki widłowe.