Istnieją na świecie takie wynalazki, które są dla nas oczywistością tak dużą, że nie zwracamy na nie najmniejszej uwagi. Przez myśl nawet nam nie przechodzi, że mogło by ich nie być i co by się wtedy stało. Jednym z takich wynalazków jest kod kreskowy, który całkowicie zmienił nasza cywilizację.
Czym jest kod kreskowy?
Z pozoru przypadkowa i nieuporządkowana kombinacja kresek i cyfr otacza nas z każdej strony. Kod kreskowy znaleźć można zarówno na produktach spożywczych, ubraniach, elektronice, czy też w magazynach i halach produkcyjnych. Skąd ta popularność?
Kod kreskowy pozwala na szybkie, proste i co najważniejsze tanie identyfikowanie oznaczonych nim produktów. Dzięki niemu możliwe jest zarówno sczytywanie z systemu ceny danego produktu, jak również lokalizowanie jego pozycji na magazynie. Cała logistyka sprzedaży i obrotu towarami zyskała całkowicie nowe możliwości.
Dziś, już prawie 50 lat os stworzenia tej technologi, czytnik kodów kreskowych stał się w pełni powszechnym widokiem zarówno w sklepach, jak i w magazynach i wszystkich innych miejscach w który obecny jest obrót towarami.
Rodzaje czytników
Nic z tego jednak nie było by możliwe, gdy nie czytniki kodów kreskowych, które służą do sczytywania i pobierania z systemu określonych i przypisanych danemu towarowi informacji.
Zależnie od stosowania i przeznaczenia, wymienić można kilka lepszych i gorszych modeli takich czytników. Dobry czytnik kodów kreskowych powinien charakteryzować się:
– maksymalną mobilnością – stwarza to możliwość swobodnego przemieszczania się z nim;
– długim czasem działania – wpływ na to ma zarówno pojemność akumulatora, jak również zapotrzebowanie urządzenia na energie;
– dokładność i precyzja odczytywanych kodów – konieczność powtarzania procesu odczytywania jest zwyczajna stratą zasobów, zarówno czasu, jak i energii urządzenia.
Wszystkie te pożądane cechy powodują, że wybierając czytnik kodów kreskowych powinno zwracać się uwagę na:
– sposób transmisji danych – istnieją wersje bezprzewodowe i przewodowe;
– metodę odczytywania informacji – wersja ledowa charakteryzuję się znacznie lepszymi parametrami oszczędności energii, co powoduje, że akumulator starcza na znacznie dłuższy czas pracy, jednak często towarzyszy temu brak dokładności przy odczytywania kodu.
Drugą metodą jest odczyt laserowy, który ma prawie doskonałą precyzje, jednak zużywa sporo energii i czas pracy takiego czytnika jest znacznie krótszy.
Cechy te powodują, ze wybór konkretnego czytnika nie jest zadaniem prostym. Tam gdzie liczy się precyzja, nie powinno się oszczędzać ani pieniędzy, ani czasu, ponieważ pomyłki i opóźnienia mogą być znacznie kosztowniejsze. Takie czytniki polecane są np. kurierom dostarczającym paczki.
Jeśli jednak dany czytnik użytkowany jest w małym magazynie lub innym stacjonarnym miejscu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać prosty, ledowy i przewodowy czytnik, jak np, często ma to miejsce w kasach sklepowych.
Dowiedz się więcej o nowoczesnych wynalazkach!
No to jest dobre. Polecam!
Takie ciekawe treści odkrywa się w internecie. Dziele się z Wami