Jednym z najważniejszych miejsc w niemal każdej firmie jest sala konferencyjna, która wcale nie musi służyć tylko i wyłącznie, do przeprowadzania wielkich i składających się z bardzo wielu członków konferencji (z czym jest powszechnie kojarzona). Sala lub salka konferencyjna może również być przeznaczona do przeprowadzania spotkań w dużo mniejszym gronie współpracowników lub podwładnych i zwierzchników. To z resztą cel, w którym najczęściej jest wykorzystywana. Bardzo często w nasze firmy ulokowane są w miejscach, w których nie jest zbyt cicho. Hałas może dobiegać z zewnątrz, jak również może być produktem naszej własnej działalności. Bardzo dobrym przykładem są fabryki, w których niemal każdy dział produkcji, ma swoją salkę konferencyjną i zazwyczaj ulokowana jest ona blisko linii produkcyjnej. Może to generować mnóstwo hałasu. Przeniesienie sali konferencyjnej lub salki poza nasz zakład pracy jest zabiegiem nieco bezsensownym. Jak zatem sprawić, aby nasza salka konferencyjna była cicha, a spotkania w niej przeprowadzone — owocne? Warto w tym celu wykorzystać ściany dźwiękoszczelne – http://esglas.pl/oferta/sciany-dzwiekoszczelne.
Ściany dźwiękoszczelne rozwiązaniem problemu
Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest zastosowanie ścian dźwiękoszczelnych. Odizolowanie pomieszczenia salki konferencyjnej od hałasu, jest to główny wymóg, jaki powinniśmy spełnić. Ściany dźwiękoszczelne ze szkła nadają się do tego idealnie. Dlaczego akurat powinniśmy postawić na szkło? Odpowiedziom na to pytanie jest kilka bardzo ważnych argumentów.
Naturalne właściwości szkła do tłumienia dźwięku
Przede wszystkim warto spojrzeć na szkło z fizykochemicznego punktu widzenia. Szkło pod tym względem ma naturalne właściwości, które predysponują je do tego, aby dobrze tłumić dźwięk. Przede wszystkim szkło jest to materiał amorficzny, a mówiąc prościej, nie jest to materiał krystaliczny. Materiały krystaliczne na skutek tego, iż mają dość sztywne sieci atomowe, bardzo dobrze przenoszą dźwięk. Są zatem bardzo dobrymi przenośnikami dźwięku. Szkło, jeżeli nawet tworzy pewnego rodzaju niewielkie sieci w wyniku specyficznej obróbki technologicznej, to są sieci o bardzo krótkim zasięgu, właściwie niemającym znaczenia. Dodatkowo jak na materiał amorficzny, szkło jest bardzo twarde, co nadaje mu dobre właściwości mechaniczne. Te zalety opiszemy poniżej, konfrontując szkło z tworzywami sztucznymi. Te są konkurentem szkła, w tłumieniu hałasu. Tworzywa sztuczne również są amorficzne.
Szkło vs tworzywo sztuczne
Najczęściej wykorzystywanym materiałem spośród tworzyw sztucznych do wykonywania barier akustycznych jest poliwęglan. Poliwęglan wykorzystywany jest do tego celu, przede wszystkim dlatego, że ze wszystkich materiałów sztucznych najlepiej imituje szkło. Warto więc podjąć temat imitacji. Skoro poliwęglan imituje szkło, oznacza to, że raczej jego właściwości będą bardziej zbliżone do szkła, niż takie same lub lepsze. Mówimy tutaj tylko i wyłącznie o właściwościach tłumienia hałasu. Niestety poliwęglan oraz inne tworzywa sztuczne, są dużo bardziej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych takich jak chociażby światło słoneczne, pod którego wpływem potrafią żółknąć i szybciej się starzeć. Problem stwarza również odpowiednia pielęgnacja. Szkło jak wcześniej wspomniano, jest twarde. Poliwęglan niekoniecznie. Materiały bardziej miękkie łatwiej się rysują, na przykład podczas czyszczenia oraz są mniej odporne mechanicznie. Jeżeli chodzi o cenę — płyty poliwęglanowe o odpowiednich parametrach wcale nie muszą być tańsze od szkła — może nawet zdarzyć się, iż ich cena będzie wyższa.
Estetyka
Ze wszystkich materiałów, które wykorzystuje się do tworzenia ścianek dźwiękoszczelnych, szkło jest niewątpliwie tym, które posiada najlepsze walory estetyczne. Ściany dźwiękoszczelne wykonane ze szkła, są po prostu najładniejsze. Szkło samo w sobie jest ładne, możemy je również w bardzo łatwy oraz tani sposób modyfikować, osiągając bardzo dobre efekty. Szkło może być piaskowane, barwione lub mogą być na nie naklejane różnego rodzaju folie. Dzięki temu możemy na szkle umieszczać grafiki ozdobne lub reklamujące naszą firmę. Samo szkło samo z siebie świadczy o solidności oraz jakości.
Ten artykuł to doskonały przykład, jak wiedza może być fascynująca.
Odkryłem to dziś i muszę przyznać, że to zmienia moje postrzeganie rzeczywistości.